התגלות פרק י"ג

5 נִתַּן לָהּ פֶּה מְדַבֵּר גְּדוֹלוֹת וּנְאָצוֹת וְנִתְּנָה לָהּ סַמְכוּת לִפְעֹל אַרְבָּעִים וּשְׁנַיִם חֳדָשִׁים.
6 הִיא פָּתְחָה אֶת פִּיהָ בִּנְאָצוֹת כְּלַפֵּי הָאֱלֹהִים, לְנָאֵץ אֶת שְׁמוֹ וְאֶת מִשְׁכָּנוֹ, אֶת הַשּׁוֹכְנִים בַּשָּׁמַיִם.
7 נִתַּן לָהּ לַעֲשׂוֹת מִלְחָמָה עִם הַקְּדוֹשִׁים וּלְנַצְּחָם, וְנִתַּן לָהּ שִׁלְטוֹן עַל כָּל שֵׁבֶט וְעַם וְלָשׁוֹן וְאֻמָּה,
8 וְיִשְׁתַּחֲווּ לָהּ כָּל יוֹשְׁבֵי הָאָרֶץ אֲשֶׁר לֹא נִכְתְּבוּ שְׁמוֹתֵיהֶם בְּסֵפֶר הַחַיִּים שֶׁל הַשֶֹה הַטָּבוּחַ מֵהִוָּסֵד תֵּבֵל.
9 מִי שֶׁאֹזֶן לוֹ, יִשְׁמַע נָא!
10 הַמְיֻעָד לַשְּׁבִי יֵלֵךְ בַּשְּׁבִי; וְהַמְיֻעָד לֵהָרֵג בַּחֶרֶב יֵהָרֵג בַּחֶרֶב. בָּזֶה סַבְלָנוּת הַקְּדוֹשִׁים וֶאֱמוּנָתָם.
11 רָאִיתִי חַיָּה אַחֶרֶת עוֹלָה מִן הָאָרֶץ. הָיוּ לָהּ שְׁתֵּי קַרְנַיִם דּוֹמוֹת לְקַרְנֵי שֶׂה וְהִיא דִִּבְּרָה כְּתַנִּין.

 

מבוא

אנו לומדים את פרק יג. הפרק מתאר את זהותו, תכונותיו ופועלו של משיח השקר העתיד לשלוט בעולם.

משיח השקר הנו דמות אנושית שהשטן מעניק לה את כוחו והשפעתו כדי להסיט את בני האנוש מאלוהים אליו, על מנת שהוא עצמו ייראה כאלוהים.

בעתיד, האימפריה הרומית תקום כאיחוד של עשר מדינות. מהאיחוד יקום מנהיג שאותו אנו מכנים: צר המשיח – משיח שקר.

מכיוון שאותו אדם יקבל את כוחו של השטן ואת סמכותו, אף אדם לא יוכל לו. מנהיג זה נקרא משיח השקר, מכיוון שהוא יציג עצמו כנציג אלוהים המביא שלום.

בני אדם רבים יותעו, ישתחוו לו וימסרו לו את חייהם. רבים יכרעו ברך לפניו בחושבם שהם משרתים את משיח העולם ובכך מכבדים את אלוהים!

איך ייתכן שמשיח השקר יצליח "לעבוד" על רוב האנשים בעולם?

מכיוון שהוא יהיה בעל כוח על טבעי.

יוחנן מציין שהוא ייראה כאחד שנרפא ממכת מוות.

מי שאוזנו אינה קשובה לדבר ה' ולבו אינו חתום ברוח הקודש, עתיד ליפול בשקרים של השטן.

לפני שנלמד כל פסוק, הבה נתאר איך תיראה אותה תקופה:

אדניאל הנביא אומר בפרק ט 26-27 שמשיח השקר יהיה המנהיג אשר יצליח להוציא לפועל חוזה: הבטחת הגנה על ישראל, וכך יביא שלום וביטחון לאזורינו (יחזקאל לח).

משיח השקר יצליח במקום שבו כשלו כל שאר השליטים, ובכך נבנית דמותו ככול יכול וגדול מכולם.

בעיני עם ישראל (לפחות בעיני כל אלו המחשיבים עצמם שומרי מצוות), מי שמביא שלום וביטחון לארץ זו יחד עם תקופת שפע, בית מקדש עומד על תילו ועבודת הקודש מתנהלת במקדש, הריהו המשיח. כך חושבים רוב היהודים שאני מכיר!
בבית המקדש ייבנה – נוף חדש עתיד להיות על הר הבית.

אנו יודעים זאת מדברי דניאל, ישוע ושאול:

דניאל ט 27:

"וְהִגְבִּיר בְּרִית לָרַבִּים שָׁבוּעַ אֶחָד, וַחֲצִי הַשָּׁבוּעַ יַשְׁבִּית זֶבַח וּמִנְחָה, וְעַל כְּנַף שִׁקּוּצִים מְשׁוֹמֵם, וְעַד כָּלָה וְנֶחֱרָצָה תִּתַּךְ עַל שׁוֹמֵם."

מתי כד 15:

"לָכֵן כַּאֲשֶׁר תִּרְאוּ אֶת הַשִּׁקּוּץ הַמְּשֹׁמֵם, כַּנֶּאֱמַר בְּפִי דָּנִיאֵל הַנָּבִיא, עוֹמֵד בְּמָקוֹם קָדוֹשׁ — עַל הַקּוֹרֵא לְהָבִין …"

שנייה לתסלוניקים ב 4:

"הַמִּתְקוֹמֵם וּמְרוֹמֵם עַצְמוֹ עַל כָּל הַנִּקְרָא אֱלוֹהַּ אוֹ קֹדֶשׁ, עַד כִּי יֵשֵׁב בְּהֵיכַל הָאֱלֹהִים בְּהַצְהִירוֹ עַל עַצְמוֹ שֶׁהוּא אֱלֹהִים."

מכיוון שמשיח השקר עתיד להיכנס למקדש באמצע הצרה, אז המקדש יהיה קיים.

גחוקי ההלכה עתידים להיות בתוקף רב יותר – ייתכן במיוחד בירושלים, או בכלל ישראל (במתי כד 20 ישוע מציין את הקושי במנוסה בשבת). קיום המקדש אינו למטרת יופי, אלא יעודד חזרה לקיום מצוות תורת משה – חיים על־פי ההלכה. סביר ביותר שבתקופה ההיא רוב יהודי העולם, אם לא כולם, ישבו בישראל (יחזקאל לח–לט).

דהבישור בארץ ובעולם יהיה מאוד אינטנסיבי. יהודים שרק החלו להאמין יבשרו בעוז ובהגנת אלוהים.

שני אנשים מיוחדים, הנקראים שני עדים, יהיו בירושלים ("וְאֶתֵּן לִשְׁנֵי עֵדַי וִינַבְּאוּ אֶלֶף וּמָאתַיִם וְשִׁשִּׁים יָמִים כְּשֶׁהֵם לְבוּשֵׁי שַׂקִּים"). הם יעידו על ישוע ויעשו נסים המזכירים את נסיהם של משה ואליהו. באמצע התקופה הם ייהרגו, יקומו לתחייה ויעלו לעיני כל השמימה (פרק יא).

הלמרות המצב המדיני השפיר באזורינו, אלוהים ממשיך להעניש את יושבי תבל במכות טבע קשות (פרק ו והלאה).

עם נתונים אלו ברקע, הבה נלמד את המשך הפסוקים!

פסוק 5:

"נִתַּן לָהּ פֶּה מְדַבֵּר גְּדוֹלוֹת וּנְאָצוֹת וְנִתְּנָה לָהּ סַמְכוּת לִפְעֹל אַרְבָּעִים וּשְׁנַיִם חֳדָשִׁים."

בפסוק זה יוחנן מזכיר לנו את הביטויים, "התפוח לא נופל רחוק מן העץ!", "כמו האב, כך הבן!" – כמו שהשטן הנו רברבן, שקרן ומגדף, כך עתיד להיות משיח השקר (דניאל ז 8, 20; ישעיהו יד 14; דניאל יא 36).

מתברר שאחד מכישרונותיו הבולטים של משיח השקר תהיה לשונו החלקלקה, כושר דיבורו וביטויו לפני העולם. בפיו ובשפתו הוא יצליח לרכוש את לב רבים.

ראו היום! מנהיגים רוחניים רבים מדברים בלשון טמאה, ולמרות זאת הם מכפילים את מספר תומכיהם וזוכים ליחס של "קדוש" מצד תלמידיהם.

דניאל מציין כי ניתנה לחיה – משיח השקר וממלכתו – סמכות לפעול 42 חודשים.

א"נִתַּן לָהּ…" – מציין כי ה' עדיין שולט והוא מאפשר לדברים להתרחש. החיה אינה עצמאית.

ב42 חודשים הם בדיוק שלוש וחצי שנים – 1260 ימים.

 

מה קורה בדיוק באמצע שבע שנות הצרה?

אשני עדים מיוחדים נרצחים, ולאחר שלוש וחצי ימים הם קמים לתחייה ועולים השמימה לעיני כולם (פרק יא).

בצר המשיח יחלל את בית המקדש בהצגת עצמו כאל ובהציבו את צלמו בקודש (דניאל ט 27; מתי כד 15; שנייה לתסלוניקים ב 4).

בדרך זו יתממש הפסוק האומר כי המקדש יחולל בדרגה הגבוהה ביותר – עד "כְּנַף שִׁקּוּצִים".

מדוע שמשיח השקר יעשה זאת?

אמכיוון שהוא מונע על־ידי כוחו של השטן ויממש את תקוותו הגדולה של השטן להיקרא "אל" (ישעיהו יד; יחזקאל כח).

בניצחונותיו המדיניים, כוחו העל טבעי והעידוד שיקבל מיושבי תבל יניעוהו לדרוש את הכבוד הראוי לאחד כמוהו, והוא: אלוהות.

זיכרו, צר המשיח יזקוף לזכותו את השמדת צבאו גוג מארץ המגוג! (יחזקאל לח-לט, דניאל יא 40 ואילך). מכיוון שהשמדת צבאות גוג תהיה ברמה על טבעית, יאמר צר המשיח שהוא אל וידרוש השתחוויה ככזה

 

בשלב זה, רבים מבני האדם יבינו כי טעו! רבים מבני ישראל – שסוף סוף יאמינו – יסרבו לקבלו כאל וינוסו מפניו (יב 6: לאזור המדבר; ישעיהו סג 1-6: אזור בצרה באדום).

בעוד צר המשיח החל את שבע שנות הצרה בהגנה על ישראל, הרי שבאמצע הצרה הוא יפר את בריתו וירדוף אחר השארית המאמינה של ישראל ושאר המאמינים בעולם, במטרה להסירם מעל פני האדמה (יב 17).

"אַרְבָּעִים וּשְׁנַיִם חֳדָשִׁים" המתארים את הרדיפה בפסוק 7, הם החצי השני של הצרה.

ישוע אמר שאם התקופה הזו הייתה ארוכה יותר, לא היה נשאר אדם בחיים: "וְאִלּוּלֵא קֻצְּרוּ הַיָּמִים הָהֵם לֹא הָיָה נִצָּל כָּל בָּשָׂר, אַךְ לְמַעַן הַבְּחִירִים יְקֻצְּרוּ הַיָּמִים הָהֵם" (מתי כד 22).

בפסוק 7 יוחנן מציין כי אלוהים יאפשר לצר המשיח לנצח רבים מהמאמינים (קדושים). ניצחונו יהיה כה גדול עד כי הוא ישלוט על "כָּל שֵׁבֶט וְעַם וְלָשׁוֹן וְאֻמָּה".

פסוק זה מאוד דומה לתהילים ב 8-9: שלטון על כל העמים מובטח למשיח האמיתי, לישוע.

משיח השקר יוכל לומר: "אתם רואים… הפסוקים הללו מדברים עליי!" – בדרך זו להמשיך ולהתעות רבים.

בפסוק 8 אנו למדים שכל יושבי הארץ ששמם אינו כתוב בספר החיים של ישוע, ישתחוו למשיח השקר.

בספר ההתגלות הביטוי "יוֹשְׁבֵי הָאָרֶץ" תמיד מתייחס לבלתי המאמינים (ג 10, יג 12, 14, ו 10, ח 13, יא 10, יז 2, 8).

יוצא, אם כן, שאם אינך חתום בספר החיים אתה

אעיוור רוחני. אינך מסוגל להבחין בין אמת ה' לשקרי השטן.

באתה כלי זול וזניח בידי צר המשיח, ואתה עתיד למכור את נשמתך לשטן.

פסוק 10, לעומת זאת, מציין כי המאמינים החדשים – אלו הכתובים בספר החיים של ישוע – יסבלו רבות. חלקם יילקחו בשבי (מאסר) ואף יומתו.

אם כן, איך מתבטא יתרונם של המאמינים החתומים בספר החיים של השה?

אחתימה בספר החיים – משמע, אלוהים חי בהם ומעניק להם הבנה לדעת ולהבחין בין אמת לשקר.

בחתימה בספר החיים – משמע, קבלת כוח לעמוד איתן מול הצרה והלחץ, גם במבחן של חיים ומוות (ראשונה לקורינתים ב 10-16, י 13).

אלוהים הבטיח לא להעמיד את ילדיו במבחנים הגדולים מיכולתם, אלא הוא ייתן חסד להתגבר.

החסד ניתן לאדם העומד במבחן, ולא למביט עליו. כאשר סטפנוס נסקל, הוא ראה את ישוע מולו, ולא את השאר: "… רָאָה אֶת כְּבוֹד אֱלֹהִים וְאֶת יֵשׁוּעַ עוֹמֵד לִימִין הָאֱלֹהִים, וְאָמַר: הִנְנִי רוֹאֶה אֶת הַשָּׁמַיִם פְּתוּחִים וְאֶת בֶּן־הָאָדָם עוֹמֵד לִימִין הָאֱלֹהִים" (מעשי השליחים ז 55, 56).

גחתימה בספר החיים מעניקה ביטחון של חיי נצח עם אלוהים, ביטחון המעניק כוח למסור את החיים הללו בידי אלוהים, ביודענו כי נחיה עמו לעד. אין כוח היכול להפרידנו מאהבת אלוהים במשיח ישוע אדונינו (רומים ח 35-39):

"35 מִי יַפְרִידֵנוּ מֵאַהֲבַת הַמָּשִׁיחַ? הַאִם צָרָה אוֹ מְצוּקָה, רְדִיפוֹת אוֹ רָעָב, הַאִם עֵירֹם אוֹ סַכָּנָה אוֹ חֶרֶב?
36 כַּכָּתוּב: "כִּי עָלֶיךָ הֹרַגְנוּ כָל הַיּוֹם, נֶחְשַׁבְנוּ כְּצֹאן טִבְחָה."
37 בְּרַם בְּכָל אֵלֶּה, בְּעֶזְרַת הָאוֹהֵב אוֹתָנוּ, אֲנַחְנוּ יוֹתֵר מִמְּנַצְּחִים.
38 וַאֲנִי בָּטוּחַ כִּי לֹא הַמָּוֶת וְלֹא הַחַיִּים, לֹא מַלְאָכִים וְלֹא שַׁלִּיטִים, לֹא דְּבָרִים שֶׁבַּהוֶֹה וְלֹא דְּבָרִים שֶׁעֲתִידִים לָבוֹא, לֹא כֹּחוֹת,
39 לֹא גְּבָהִים וְלֹא מַעֲמַקִּים וְלֹא שׁוּם יְצוּר אַחֵר לֹא יוּכְלוּ לְהַפְרִידֵנוּ מֵאַהֲבַת אֱלֹהִים שֶׁבַּמָּשִׁיחַ יֵשׁוּעַ אֲדוֹנֵנוּ."

אם אין חיים בשמים אז לאן נלקח אליהו הנביא?

לא לחינם אמר יוחנן: בזה סבלנות הקדושים ואמונתם!

ניתן לנצח במבחן אמונה רק אם שמנו חקוק בספר החיים של ישוע.

כמו תמידישנם אלו שיאמרו: מי שמת הפסיד! מי שחי ניצח! – האמנם?

לאחר מלכות אלף השנים, לפני תחילת תקופת מלכות הנצח, יקומו לתחייה כל חסרי האמונה מכל הדורות ויעמדו מול אלוהים (התגלות כ). אז אלוהים ישלח לאגם האש הנצחית את כל אלו ששמם אינו חתום בספר החיים של השה: "… אֲשֶׁר לֹא נִכְתְּבוּ שְׁמוֹתֵיהֶם בְּסֵפֶר הַחַיִּים שֶׁל הַשֶֹה הַטָּבוּחַ מֵהִוָּסֵד תֵּבֵל."

מתברר שניצחון צבאי בארץ אינו מספיק טוב!

יוחנן מציין כי שמם של ילדי אלוהים חתום בספרו מהיווסד תבל. אלוהים יודע את מי בחר, ולכן אי אפשר לאבד ישועה לאחר שניתנה. מי שאלוהים חתם את שמו בספר החיים של השה – שמו חתום לנצח (ראה גם רומים ח 35-38).

פסוק 9 מאוד מעניין, יוחנן אומר: "מִי שֶׁאֹזֶן לוֹ, יִשְׁמַע נָא!"

משפט דומה ראינו במכתבים לקהילות בפרקים ב–ג: "מִי שֶׁאֹזֶן לוֹ, יִשְׁמַע נָא מַה שֶּׁהָרוּחַ אוֹמֶרֶת לַקְּהִלּוֹת", אך ההבדל הוא במילים החסרות "…מה שהרוח אומרת לקהילות".

מדוע?

מכיוון שהקהילה נלקחה לפני הצרה. אלוהים נאמן להבטחתו: הוא לקח את הקהילה לפני הצרה, כמו שהבטיח:

"מִפְּנֵי שֶׁשָּׁמַרְתָּ אֶת מִצְוָתִי לַעֲמִידָה בְּסַבְלָנוּת, גַּם אֲנִי אֶשְׁמֹר אוֹתְךָ מִשְּׁעַת הַנִּסָּיוֹן הָעֲתִידָה לָבוֹא עַל כָּל תֵּבֵל, לְנַסּוֹת אֶת יוֹשְׁבֵי הָאָרֶץ" (ג 10).

לסיכום:

אלא צריך לחכות לצר המשיח כדי לראות בני אדם המזלזלים בדבר ה', והמעדיפים את תענוגות הרגע על פני כניעה לישוע. גישה שכזו מאפיינת את בני האדם כבר היום, והיא נובעת מהשטן. אל לנו לקחת בזה חלק!

בבתקופת הצרה בעתיד וגם לאורך חיינו, אנו רואים לעתים שילדי אלוהים סובלים ולפעמים מנוצחים בידי חסרי אמונה. אבל "לא לפחד ולא להתייאש!" אומר אלוהים.

ילדי אלוהים ניצחו מכיוון ששמם חתום בספר החיים של השה, ואתו הם יחיו לנצח.

הידיעה והביטחון ששום דבר לא יפריד אותנו מאהבת המשיח, מעודדת אותנו להישאר נאמנים לישוע גם דרך מוות.

פרק יג 18-11

נביא השקר ושני העדים

 

11 רָאִיתִי חַיָּה אַחֶרֶת עוֹלָה מִן הָאָרֶץ. הָיוּ לָהּ שְׁתֵּי קַרְנַיִם דּוֹמוֹת לְקַרְנֵי שֶׂה וְהִיא דִִּבְּרָה כְּתַנִּין.
12 אֶת סַמְכוּת הַחַיָּה הָרִאשׁוֹנָה הִיא מוֹצִיאָה אֶל הַפֹּעַל לְפָנֶיהָ, וּמְאַלֶּצֶת אֶת הָאָרֶץ וְיוֹשְׁבֶיהָ לְהִשְׁתַּחֲווֹת לַחַיָּה הָרִאשׁוֹנָה אֲשֶׁר מַכַּת הַמָּוֶת שֶׁלָּהּ נִרְפְּאָה.
13 הִיא עוֹשָׂה אוֹתוֹת גְּדוֹלִים, אֲפִלּוּ עַד כְּדֵי הוֹרָדַת אֵשׁ מִן הַשָּׁמַיִם אַרְצָה לְעֵינֵי בְּנֵי אָדָם,
14 וּמַתְעָה אֶת יוֹשְׁבֵי הָאָרֶץ עַל־יְדֵי הָאוֹתוֹת אֲשֶׁר נִתַּן לָהּ לַעֲשׂוֹת לְנֹכַח הַחַיָּה, בְּאָמְרָהּ לְיוֹשְׁבֵי הָאָרֶץ לַעֲשׂוֹת צֶלֶם לַחַיָּה אֲשֶׁר הֻכְּתָה מַכַּת חֶרֶב וְחָיְתָה.
15 גַּם נִתַּן לָהּ לָתֵת רוּחַ לְצֶלֶם הַחַיָּה בְּאֹפֶן שֶׁצֶּלֶם הַחַיָּה גַּם יְדַבֵּר, וְאַף יִגְרֹם לְכָךְ שֶׁיּוּמְתוּ כָּל אֲשֶׁר אֵינָם מִשְׁתַּחֲוִים לְצֶלֶם הַחַיָּה.
16 וְהִיא גּוֹרֶמֶת לְכָךְ שֶׁהַכֹּל, הַקְּטַנִּים וְהַגְּדוֹלִים, הָעֲשִׁירִים וְהָעֲנִיִּים, הַחָפְשִׁיִּים וְהָעֲבָדִים, יָשִׂימוּ לָהֶם תָּו עַל יַד יְמִינָם אוֹ עַל מִצְחָם,
17 כְּדֵי שֶׁלֹּא יוּכַל אִישׁ לִקְנוֹת אוֹ לִמְכֹּר — אֶלָּא מִי שֶׁיֵּשׁ לוֹ הַתָּו, שֵׁם הַחַיָּה אוֹ מִסְפַּר שְׁמָהּ.
18 בָּזֹאת הַחָכְמָה. מִי שֶׁבִּינָה לוֹ, יְחַשֵּׁב נָא אֶת מִסְפַּר הַחַיָּה, כִּי מִסְפַּר אָדָם הוּא וּמִסְפָּרוֹ שֵׁשׁ מֵאוֹת וְשִׁשִּׁים וָשֵׁשׁ.

מבוא

אנו לומדים את ספר ההתגלות על־פי מהלך כרונולוגי של האירועים (פרקים ו, יג).

פרק יג מתאר את זהותו, תכונותיו ופועלו של משיח השקר העתיד לשלוט בעולם.

משיח השקר הנו דמות אנושית שהשטן מעניק לה את כוחו והשפעתו כדי להסיט את בני האנוש מאלוהים – אליו! כדי שהוא עצמו ייראה כאלוהים.

בעתיד, האימפריה הרומית המתחדשת תקום כאיחוד של עשר מדינות. מהאיחוד יקום מנהיג שאותו אנו מכנים: צר המשיח – משיח שקר.

מכיוון שאותו אדם יקבל את כוחו של השטן וסמכותו, אף אדם לא יוכל לו. מנהיג זה נקרא משיח השקר מכיוון שהוא יציג עצמו כנציג אלוהים והמביא שלום.

בני אדם רבים יוטעו, ישתחוו לו וימסרו לו את חייהם.

מאז ומתמיד השטן רוצה להיות אלוהים, ולשם כך הוא תמיד מתחזה לאלוהים.

מכיוון ששלמות האלוהות בנוייה מאב, בן ורוח הקודש, מנסה השטן להציג שילוש שקרי כדי להטעות את בני האדם.

בשלושת השיעורים שעברו תיארנו איך השטן מציג עצמו כאל, ואיך משיח השקר מציג עצמו כבן האלוהים האמיתי.

נביא השקר

מפסוק 11 יוחנן מתאר לנו את הדמות השלישית בשילוש השקרי: את נביא השקר.

נביא השקר השטני יעשה דברים מקבילים ודומים לתפקיד רוח הקודש.

לפני שנלמד כל פסוק, אתאר בקיצור איך תיראה אותה תקופה בעתיד:

אדניאל הנביא אומר בפרק ט 26-27: משיח השקר יהיה המנהיג שיצליח להוציא לפועל חוזה הבטחת הגנה לישראל, וכך יביא שלום וביטחון לאזורינו (יחזקאל לח).

בבית המקדש ייבנה. כן, נוף חדש עתיד להיות על הר הבית!

גחוקי ההלכה עתידים להיות בתוקף רב יותר — ייתכן במיוחד בירושלים, או בכלל ישראל (מתי כד 20: ישוע מציין את הקושי במנוסה בשבת).

דהבישור בארץ ובעולם יהיה מאוד אינטנסיבי. יהודים שרק החלו להאמין, יבשרו בכוח רב ובהגנת אלוהים. שני אנשים מיוחדים הנקראים שני העדים ("…וְאֶתֵּן לִשְׁנֵי עֵדַי וִינַבְּאוּ אֶלֶף וּמָאתַיִם וְשִׁשִּׁים יָמִים כְּשֶׁהֵם לְבוּשֵׁי שַׂקִּים") יהיו בירושלים. הם יעידו על ישוע ויעשו נסים המזכירים את נסיהם של משה ואליהו. באמצע התקופה הם ייהרגו, גופותיהם יונחו ברחובות ירושלים שלוש וחצי ימים, ואז יקומו לתחייה ויעלו לעיני כל השמימה (פרק יא).

הלמרות המצב המדיני השפיר באזורינו, אלוהים ממשיך להעניש את יושבי תבל במכות קשות (פרק ו והלאה).

עם נתונים אלו ברקע, הבה נלמד את המשך הפסוקים:

בפסוק 11 יוחנן מכניס לתוך האירועים חיה נוספת:

"רָאִיתִי חַיָּה אַחֶרֶת עוֹלָה מִן הָאָרֶץ. הָיוּ לָהּ שְׁתֵּי קַרְנַיִם דּוֹמוֹת לְקַרְנֵי שֶׂה וְהִיא דִִּבְּרָה כְּתַנִּין."

אהחיה עולה מן הארץ;

ביש לה שתי קרניים דומות לקרני שה, והיא דיברה כתנין.

בפרקים טז 13, יט 20, כ 10, יוחנן מבהיר שהחיה העולה מהארץ היא נביא השקר.

האם יש משמעות לעובדה שחיה זו עולה "מן הארץ"?

בשיעור האחרון למדנו שצר המשיח המתואר כחיה הראשונה, עלה "מן הים". ציינו כי עלייה מהים מצביעה על כך שזהותה הלאומית של החיה הנה מהעמים הנוכריים.

סביר מאוד להניח שהתיאור האומר: "עולה מן הארץ" מציין שזהותה הלאומית של החיה השנייה היא מקומית – כלומר: נביא השקר כנראה יבוא מתוך עם ישראל.

עוד נראה שהוא יתיימר להיחשב כנביא אליהו, ולשם כך זהות יהודית חשובה מאוד!
יוחנן מציין שלחיה השנייה יש שתי קרניים דומות לקרני שה והיא דיברה כתנין.

אהתנין הוא השטן – יב 9: "אָז הֻשְׁלַךְ הַתַּנִּין הַגָּדוֹל, הַנָּחָשׁ הַקַּדְמוֹנִי הַנִּקְרָא מַלְשִׁין וְשָׂטָן, הַמַּתְעֶה אֶת כָּל תֵּבֵל; הוּא הֻשְׁלַךְ אַרְצָה וּמַלְאָכָיו הֻשְׁלְכוּ אִתּוֹ."

בקרניים – בדרך כלל מציינות כוח, אך כדי להתמקד על הופעתו החיצונית של נביא השקר, הוא נראה כשה תמים, אך פיו מדבר את דברי השטן.

נביא השקר הנו התגלמות הביטוי "זאב בלבוש כבש!" – בהופעתו החיצונית הוא "כובש לבבות", אך בפיו הוא הורג נפשות.

מה הדבר מלמד?

עלינו להיות דבוקים לדבר ה', ולא להופעה מרשימה, יכולת אישית ו"לשון מתוקה"!

מה עושה נביא השקר? – הוא ינסה לחקות את רוח הקודש (הבה נתרענן בתפקידי רוח הקודש לאור בשורת יוחנן יד-טז, אפסים ד).

פסוק 12: נביא השקר ביכולתו העל טבעית שקיבל ישירות מהשטן, מאלץ את יושבי הארץ לציית לכל הפקודות והציוויים שצר המשיח מצווה:

"אֶת סַמְכוּת הַחַיָּה הָרִאשׁוֹנָה הִיא מוֹצִיאָה אֶל הַפֹּעַל לְפָנֶיהָ, וּמְאַלֶּצֶת אֶת הָאָרֶץ וְיוֹשְׁבֶיהָ לְהִשְׁתַּחֲווֹת לַחַיָּה הָרִאשׁוֹנָה אֲשֶׁר מַכַּת הַמָּוֶת שֶׁלָּהּ נִרְפְּאָה."

 

מכאן, החיבור של התנין, החיה העולה מן הים והחיה העולה מן הארץ מייצגים את השילוש השקרי.

 

זיכרו שהשטן כל העת מתיימר להציג עצמו כאלוהים, ומכיוון שהשלמות האלוהית האחת מורכבת משלוש הוויות, כך בדיוק השטן מתיימר להיראות.
בעוד צר המשיח מהווה דמות מדינית פוליטית, הרי שנביא השקר הנו דמות דתית.

הנה לפנינו השילוב ההרסני הידוע בכל העולם: פוליטיקה ודת המתאחדות כדי לשלוט על העולם (אנו נפתח את הנושא כשנגיע לפרק יז).

ישוע הזהיר על כך במתי כד 24:

"כִּי יָקוּמוּ מְשִׁיחֵי שֶׁקֶר וּנְבִיאֵי שֶׁקֶר וְיִתְּנוּ אוֹתוֹת גְּדוֹלִים וּמוֹפְתִים כְּדֵי לְהַתְעוֹת, אִם אֶפְשָׁר, גַּם אֶת הַבְּחִירִים".
בפסוקים 13-14 נביא השקר מרמה את בני האדם בדרך מאוד מתוחכמת. הרי ברור לכולם שהוא לא ילך עם שלט על ראשו המגלה את זהותו האמיתית!

אבספר מלכים א פרק יח אליהו הנביא התחרה עם נביאי השקר והוכיח להם שהוא נביא אמת לאחר שהצליח להוריד אש מן השמים.

בהנביא מלאכי מנבא שבאחרית הימים, כהכנה להופעת המשיח, יבוא אליהו הנביא.

כלומר, הופעתו של אליהו הנביא מובטחת לפני הופעתו של המשיח.

מכיוון שהופעת אליהו הנביא צריכה להתגשם, הרי כל מי שיציג כוח על טבעי ויוכל לחזור על נסיו של אליהו – הריהו אליהו הנביא! ולכזה, כולם יצייתו.

שני העדים

אלוהים אינו משאיר את הזירה ריקה עבור נביא השקר! שני העדים פועלים בירושלים בחצי הראשון של תקופת הצרה בת שבע השנים (פרק יא). גם הם עושים אותות – דבר המהווה בעיה רצינית לנביא השקר (עצירת גשמים, הפיכת מים לדם וכו').

אלוהים מאפשר לנביא השקר להרוג את שני העדים. בדרך זו הנביא יוכל לטעון שהוא חזק יותר מכיוון שאלוהים עמו, במילים אחרות: "…הם נביאי שקר, ואני נביא אמת מכיוון שהצלחתי להורגם." בניצחונותיו אלו, יצליח נביא השקר לרכוש את לב רבים. נסיו וכוחו ימשיכו לפעול ולהטעות.

לאחר שנביא השקר יגבר על שני עדי אלוהים, יונחו גוויותיהם בחוצות ירושלים במשך שלושה וחצי ימים. כל העולם יהיה עד לעליונות כוחו של נביא השקר, וכולם יחשבוהו לאליהו הנביא.

תחיית שני העדים

לאחר שלושה וחצי ימים, שני העדים יקומו לתחייה ויעלו השמימה.

מה עושים? כעת נביא השקר בבעיה! איך מצליחים להתגבר על נס התקומה מן המתים –של נתינת חיים?

בפסוק 15 אנו קוראים כי נביא השקר מקבל כוח לתת רוח לצלם של צר המשיח שעומד בבית המקדש:

"גַּם נִתַּן לָהּ לָתֵת רוּחַ לְצֶלֶם הַחַיָּה בְּאֹפֶן שֶׁצֶּלֶם הַחַיָּה גַּם יְדַבֵּר, וְאַף יִגְרֹם לְכָךְ שֶׁיּוּמְתוּ כָּל אֲשֶׁר אֵינָם מִשְׁתַּחֲוִים לְצֶלֶם הַחַיָּה" (דניאל ט 26-27; שנייה לתסלוניקים ב 2-4; מתי כד 15).

הצלם יוכל לדבר ואף לגרום למותם של אלו שיסרבו להשתחוות לצלם של צר המשיח המוצב במקדש.

נביא השקר יעשה תכסיס שייראה כאילו יש בכוחו לתת חיים. בדרך זו הוא ישכנע רבים כי אלוהים פועל דרכו והוא אמנם אליהו הנביא. ומכיוון שרבים יאמינו לו, הרי שהם ישתחוו לפני משיח השקר בהאמינם שהוא המשיח המיוחל. כך נביא השקר יכוון את יושבי תבל להאמין שצר המשיח הוא המשיח המובטח וראוי לאמונתם.

עלינו לקחת בחשבון נתון נוסף:

לפני תחילת שבע שנות הצרה הקהילה נלקחת השמיימה לפגוש את האדון – האירוע נקרא: הילקחות (תסל"א ד 13-18).

לאחר שהקהילה הנושעת נלקחת השמיימה, צר המשיח יצליח להשיג שלום ובטחון (שווא).

ומה תהיה שורת המחץ שלו?

'ראו איך השגנו שלום רק לאחר שהמאמינים בישוע יצאו מתוכנו.

משמע – הילקחותם אינה מתנה עבורם אלא חלק מעונש אלוהים עליהם, ולנו כעת יש מנוחה מהם…..'.

מכאן, נוכחות המאמינים בישוע כביכול הייתה המחסום לשלום, והסתלקותם – האפשרות לשלום!

רק לאחר שצר המשיח יראה את אופיו האמיתי יוכלו רבים להבין ששקרו להם.

נביא השקר עוד לא סיים את הופעתו.

כמו שרוח הקודש חותמת את המאמינים, כך נביא השקר יחתום את מאמיניו, אך בדרך שונה.

מפסוק 16 יוחנן מציין שנביא השקר יחתום את מאמיניו בסימן על מצחם או על יד ימינם. הסימן (שם החיה או מספר שמה) יאפשר לקנות ולסחור כדי לחיות:

"…יָשִׂימוּ לָהֶם תָּו עַל יַד יְמִינָם אוֹ עַל מִצְחָם, כְּדֵי שֶׁלֹּא יוּכַל אִישׁ לִקְנוֹת אוֹ לִמְכֹּר — אֶלָּא מִי שֶׁיֵּשׁ לוֹ הַתָּו, שֵׁם הַחַיָּה אוֹ מִסְפַּר שְׁמָהּ."

הוא יוציא לפועל גרסה מאוותת של מה שכתב משה בספר שמות יג 9:

"וְהָיָה לְךָ לְאוֹת עַל יָדְךָ, וּלְזִכָּרוֹן בֵּין עֵינֶיךָ, לְמַעַן תִּהְיֶה תּוֹרַת יהוה בְּפִיךָ; כִּי בְּיָד חֲזָקָה הוֹצִאֲךָ יְהוָֹה מִמִּצְרָיִם."

כל מי שלא ייכנע לחיה ולנביא השקר, יסבול קשות. יימנע ממנו לקנות ולסחור, וכך רבים יעמדו במבחן קשה ביותר: רעב עד מוות אך חיים עם אלוהים, או כניעה לצר המשיח.

בפסוק 18 יוחנן מציין כי מספר החיה הוא שש מאות שישים ושש:

"בָּזֹאת הַחָכְמָה. מִי שֶׁבִּינָה לוֹ, יְחַשֵּׁב נָא אֶת מִסְפַּר הַחַיָּה, כִּי מִסְפַּר אָדָם הוּא וּמִסְפָּרוֹ שֵׁשׁ מֵאוֹת וְשִׁשִּׁים וָשֵׁשׁ."

אינני יודע בדיוק את משמעות המספר, אך ידוע לי כי לאורך הכתובים שלמותו של אלוהים מתבטאת במספרים המבטאים שלמות: "שבע" וכן הלאה.

מכיוון שהשטן ונציגיו מסתכמים במספר הקטן משלמות, אני שליו כי אלוהים ינצח!

לסיכום:

אאלוהים מאפשר כזו חופשיות וכוח לצר המשיח ולנביא השקר, כחלק מהעונש על בני האדם שידעו את הבשורה אך העדיפו לדחות את אלוהים (כמו חיזוק לבו של פרעה כדי להצדיק את הענשתו).

באף־על־פי שצר המשיח ונביא השקר יתגלו רק בעתיד, לאחר שהקהילה תילקח השמימה, הרי שלאורך כל הדורות אנו מגלים נביאי שקר שמקבלים מעמד מכובד גם בתוך קהילות המשיח.
רבותיי, אותם נביאי ומורי השקר פועלים בכוח השטן, וכוחם רב. שיטות הרמאות הן מתוחכמות ביותר! לא לחינם אמר ישוע שאפילו הבחירים עלולים להיכשל.

כיצד ניתן להתגונן מפניהם?

  • יש להיצמד לדבר ה'. לא להתפתות לאותות, ללשון מתוקה ולהופעה מרהיבה!

 

  • כל סטייה, ולו הקטנה, מהווה חריץ אשר בו נביאי השקר ימצאו דרך להכשילנו. אנא, בחנו את הנאמר לאור דבר אלוהים ולא לאור רגשות!

 

  • במקום שבו דבר אלוהים הכתוב אינו המילה האחרונה, נביאי השקר ימצאו מקום נוח להתרבות.